TZ: Ruská krize zabolí, ale má řešení

14. 9. 2015

Ruská krize zabolí, ale má řešení

Export do Ruska klesá a nejvíce to zasahuje právě strojírenství. Společnosti LAC, vyrábějící průmyslové pece a sušárny, se však s Ruskem daří obchodovat i nadále. Přesto to s sebou nese nemalé komplikace. Určitou náhradou za klesající zisky na trhu ruském nahrazuje aktivnější spolupráce s Polskem, Velkou Británií a Švédskem.

„Situaci ztěžuje především kolísání měny a celkové oslabení rublu. Stává se, že ruské společnosti vyčkávají a pozastavují investice. To a celkové potíže ruské ekonomiky značně komplikují naši práci, protože naše stroje se stávají nekonkurenceschopnými. Mnozí dosavadní zákazníci tak nemají často jinou možnost, než dát přednost levnější domácí variantě,“ vysvětlil obchodní ředitel společnosti LAC Václav Hnaníček.

Přesto se společnost LAC obchodu s Ruskem nevzdává. I nadále je pro ni Rusko významným exportním teritoriem. „Doufáme, že tuto obtížnou situaci se nám podaří nějak překlenout a že bude docházet ke zlepšení ruské ekonomiky. Neradi bychom se spolupráce s Ruskem vzdávali. Přesto už nyní naše obchody klesly o takřka 50 %. Ročně tak kvůli ruské krizi přicházíme až o 10 milionů,“ řekl jednatel společnosti Jiří Crhák.

Ačkoliv na ruském trhu obchody klesají, na tom polském se společnosti LAC podařilo najít velké uplatnění jejích průmyslových pecí a sušáren. Podobný úspěch slaví společnost LAC i ve spolupráci s Velkou Británií a Švédskem. „Dlouhodobý růst polského strojírenství jsme v posledních letech pocítili značně. Do Polska nyní proudí velké množství investic nadnárodních společností. Tyto nově vzniklé provozy potřebují adekvátní vybavení vysoké kvality a především spolehlivé stroje. A to naše společnost LAC dokáže nabídnout,“ uvedl Hnaníček.

LAC, s.r.o. je ryze česká společnost, která se vypracovala z garáže 10x10 m až do výrobních, skladovacích a administrativních prostor o celkové ploše 25 000 m2. Vyvíjí a vyrábí žárobetonové tvarovky i průmyslové pece a sušárny. V nabídce mají více než 50 řad standardních pecí a sušáren a měsíčně vyvíjí v průměru 8 zakázkových projektů. Od jejich vzniku v roce 1992 vyrobili už přes 12 000 pecí, které žhnou ve více než 35 zemích světa. A abyste získali představu o jejich růstu – v roce 2000 měli 114 zaměstnanců při obratu 85 milionů korun, dnes mají zaměstnanců 240 a roční obrat se šplhá k 324 milionům.

 

Vedoucí marketingového oddělení společnosti LAC
Pavel Herůfek
+420 777 566 353
herufek@lac.cz

Pece a sušárny>

Žárobetonové tvarovky>

https://www.lac.cz/cs/novinky/pece-a-susarny/tz-ruska-krize-zaboli-ale-ma-reseni | https://www.lac.cz/cs/novinky/pece-a-susarny/tz-ruska-krize-zaboli-ale-ma-reseni