S LACem už po 27 let. Při prvním výpalu poklesl proud v celém Brně

Ing. Kučerka je s LACem od jeho prapůvodu. Byl s ním dokonce už v dobách, kdy to ještě ani nebyl LAC, ale jen Ledl a Crhák – dva slévači a kamarádi, kteří na popud Ing. Kučerky sestrojili svou první pec na výpal keramiky. Tzv. lunochod. Ten skutečně první vybuchl po pár hodinách.

Druhý vydržel několik týdnů a ten třetí už pak několik let. „To byl úplně neuvěřitelný výkon na tu dobu. Nic podobného tak dlouho nefungovalo, protože tehdy byl materiál všelijaký, sháněl jsem ho všude možně, aby mi tu pec mohli kluci sestrojit,“ obdivuje tehdejší práci L. a C. Ing. Kučerka. A vzpomíná dál. „Když jsme tehdy dělali první testovací výpal, řekli mi kluci, že musím přijet v pátek, aby ta pec do pondělí vychladla. Byla to tehdy nějaká vozokomorová pec o velikosti menší garsonky. No a představte si, že jsem teda v pátek přijel s tím platíčkem ručně točených zvonečků, položil jsem je doprostřed té obrovské pece a pec jsme spustili. V tu chvíli poklesl proud v celém Brně (směje se). Zkouška dopadla skvěle, pec skutečně do pondělka chladla a já si objednal ten jejich první lunochod. No a od té doby se vracím vždy do LACu.“

Když Ing. Kučerka říká tehdy, myslí tím přelom let 1988 a 1989, kdy v Česku ještě vládl hluboký socialismus. Pece dělal jen Realistic a na pec měli nárok jen výtvarníci registrovaní ve fondu výtvarníků. Navíc se na pec běžně čekalo i tři roky. „Peci Ledla a Crháka jsme přezdívali lunochod, protože byla na takových třech docela vtipných nožkách. Ale technicky bylo to zařízení na tehdejší poměry úplně jinde, nemělo konkurenci,“ vysvětluje Ing. Kučerka, který se dnes, po 25 letech, vrací do LACu pro již 30. pec. „Kdybych měl něco vyzdvihnout, byla by to životnost pecí LAC, úspornost a také minimální poruchovost. Když máte v peci za 30 000 Kč zboží a pálíte 3krát do týdne, nemůžete si dovolit ji zastavit nebo nedejbože přijít o vsázku chybou zařízení.“ V prvním lunochodu Ledla a Crháka pálil Ing. Kučerka ručně točené zvonečky. V té nejnovější už bude pálit litou keramiku, prý aby byli jako firma soběstační.

„S pecemi od LAC jsem neuvěřitelně a maximálně spokojen. Proč bych chodil jinam? Nikdy jsme kvůli poruše pece neměli nedokončenou či včas nedoručenou zakázku. To je jediné, co mě zajímá."

 

Pece a sušárny>

Žárobetonové tvarovky>

https://www.lac.cz/cs/novinky/pece-a-susarny/s-lacem-uz-po-27-let | https://www.lac.cz/cs/novinky/pece-a-susarny/s-lacem-uz-po-27-let